MİLLİ BİRLİK HAREKETİ

Korku ve baskıyla gündem saptırılarak ülkemizin gerçek sorunlarının gözardı edilmesine gözyummadan milli birlik ve beraberlik içinde vatanına, milletine, dini ve milli değerlerine, cumhuriyetine korkmadan sahip çıkmak isteyen onurlu TÜRK insanının sesidir
 
AnasayfaKapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Bana göre Kemalizm

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
AAFAKTÖR
Team
Team
avatar

Mesaj Sayısı : 22
Kayıt tarihi : 25/01/09
Nerden : İstanbul

MesajKonu: Bana göre Kemalizm   Ptsi Ocak 26, 2009 12:46 am

Kemalizm dünyada belkide kadrosuz başarılmış tek devrimdir.

Sürekli kendini geliştir. En yenileyen ve akla, bilime yenileşmeye en açık ideolojidir. Kemalizm bir diretme kabul ettirme zorlama rejimi olmamakla beraber varoluş amacı olan millet menfaatini her platformda her şartta korumayı amaçlar doktrin değildir; prensipleri vardır. Kemalizm toplumun mutluluğunu ve özgürlüğünü hedef alır. Kemalizm ayakları yere basan medeniyetçi ve hukuk düzenini savunan aydınlanmacı bir ideolojidir.

Kemalizm devlet otoritesi kadar toplumun otoritesinide dikkate alır ki bu yüzden tam otoriter bir sistem değildir. Kemalizm dini temellere dayanmaz bu bakımdan kemalizm hiç bir dinin baskın olmasına izin vermez, dini özgürlükleri sonuna kadar savunmak ve bu ihtiyaçlara cevap vermekle beraber devlet yönetinimde din kurallarını kullanmaz dolayısıyla her dine mensup milletler tarafından kabul görebilecek yegane sistemdir. Bundan dolayı prensipleride dini kurallara göre değil kurucusunun eylemleri ve söylemlerinden oluşmaktadır.

Kemalizm radikal eylemlerle bağlantısı olmadığı gibi sağ, sol, komünizm, faşizm gibi dikta rejimlerine karşı dünyada ulusal konjöktürün yegane sistemidir. Kemalizm ulusal çıkarları tüm çıkarların üstünde tutar ve milli bilinci hedefler dolayısıyla kurucusunun tabiriyle
"istiklal-i tam" prensibine göre askeri, siyasal, ekonomik ve hukuk alanlarında tam bağısız olmayı temel kural sayar.

Kemalizm gücünü ve dayanağını halktan aldığı için her alanda halkın egemenliğini ve ancak halk sayesinde bir kurtuluş olabileceğini savunur.
Devletin halkı yönetmesine karşın halkın devlet yönetimide aktif olarak bulunmasını temel alır. Dolayısıyla kemalizmde devletin temel görevi halkın güvenliğini sağlamakla beraber halkın refahını arttırmaktır.

Kemalizm uluslararası birlikteliklere tamamen karşı olmamakla beraber yabancıların yardımları ve tavsiyelerine karsılık hiç bir tavizde bulunmayı kabul etmez. Kemalizme göre ekonomik ve siyasal bağımsızlık en az toprak bağımsızlığı kadar önemlidir.

Kemalizmin tek amacı ulusal cıkarları korumak ve kollamak olduğundan bunların dışında hiçbir nedenle savaşı kabul etmez hatta ınsanlığa karsı bır suc sayar. Hümanist bir yapıda olmakla beraber ulusal çıkarlar söz konusu olduğunda ordu millet kavramını ortaya atarak topyekün savasmayı göze alabilecek dünyadaki tek sistemdir. Kemalizme göre savaşın kaybedilmesinin anlamı ordunu yenilmesi değil tek bir ferdi kalmayıncaya kadar savaştır.

Kemalizm her alanda olduğu gibi eğitimde de milli bir cizgiyi benimser bu nedenle misyonerlik faaliyetlerini misyoner okullarını red eder. Milli eğitimde de hantallaşmış ezbere dayalı bir yapı değil sürekli gelişen kendini yenileyen eğitim modelini benimser kemalizmin hiç bir prensibi
yenileşmeye kapalı olmaya ve gelişmeye karşı değildir.

Kemalizmin esaslarından biride milletin dilidir. Tek dil kavramı kemalizmin temel esaslarından biridir. Millet önce resmi dilini bilmeli konuşmalı ve eger isterse diğer dilleri öğrenmelidir. Kemalizm halkı cahil bırakmayı ona yapılmış en büyük ihanet sayar. Milleti eğitime hizmetini herşeyin üstünde tutar.
Kemalizm öncelikle kölelik, yobazlık, bağnazlık ve milli iradeyi yok edecek hertürlü sistemi yok sayar. Vatan sevgisi ve milli bilinci surekli canlı tutmayı amaclar. Bu nedenle her türlü misyoner, masonik yapılanma tekke, dergah, şeyhlik, mürşitlik, müridlik müesseselerini kabul etmez ve bunların milli bilince zarar vereceğini öngörür temelini halktan millet bilincinden almayan ve bu amaca hizmet etmeyen her türlü yapıyı tümden red eder.

Kemalizm milli hassasiyetleri herşeyin üstünde olan bir ideolojidir. Buna rağmen ırk esasına dayanmaz ve hiç birini diğerinden üstün saymaz. Din, dil, ırk, renk farkı gözetmez sadece kriteri aynı amaca yani milli esaslara hizmet prensibini benimser.

Kemalizmde tüm kurumlar halka hizmet eder ve bunların hiçbir sistemde olmayan bir özelliği daha vardır ki oda gerektiği zaman rejimi korumak ve de kollamaktır. Bundan dolayı devletin ve rejimin temelini olusturan halka bu kurumlar emanet edilmiştir.

Kemalizm hiç bir ayrımcılığı kabul etmediği gibi cinsiyet ayrımıda yok sayar kadına devlet işlerinde görevler yüklemiştir. Bunun ne kadar isabetli olduğu gerek kurtuluş savaşında gerekse savaştan sonra görülmüştür.

Kemalizm bilimsel ve modernleşme alanlarında asla taviz vermez ve bu alanlardaki her türlü çalışmayı destekler. Milleti çağdaş medeniyetin üstüne çıkarmanın yolunun bilim ve eğitimden geçtiğini kabul eder.

Kemalizm sürekli gelişmeyi hedefleyen bir sistem olduğu için mevcut prensiplerinide sürekli millet menfaatine geliştirmeyi hedefler.

Kemalizmi sadece devlet düzeni olarak görmek yanlış olur kemalizm sosyal hayatıda düzenler eşitlikci sınıf ayrımı olmayan sürekli üretmeyi ve çalışmayı öngören bir yapıdır.

Kemalizm bu topraklardan cıkmış ve doğruluğu ateşle sınanmış tüm dünyada kabul görmüş bir sistemdir. Kemalist devrim halen daha tam anlamıyla işlememesine ve kurulduğu tarihin neredeyse 3 katı bir zamandır karşı devrime maruz kalmasına rağmen hala bu toprakları ayakta tutan yegane ideolojidir.

Kemalizm adını kurucusundan almakla beraber anlam olarak Türkiye Cumhuriyetini ifade eder ve dünyada emperyalizme karsı girişilmiş ve kazanılmış yegane zaferi ifade eder.

Kemalizm din temellerine dayanmamakla beraber dünyada hala müslüman insanların bulunmasının yegane sebebidir.

Özetle; Kemalizm onurlu olmanın insan olmanın ve hür olmanın diğer adıdır.

BIRAKIP GİTTİN BİZİ SENİ UNUTTUK SANMA, ZAMAN ALIŞMAYI ÖĞRETİR BELKİ AMA UNUTMAYI ASLA!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Bana göre Kemalizm
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "Bir dost bir post yeter bana"... MetinK Siirleri

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
MİLLİ BİRLİK HAREKETİ :: İlk kategoriniz :: AMACIMIZ-
Buraya geçin: